Nodokļu regulējuma dēļ ilgtermiņā cietīs nevalstiskais sektors

Nodokļu regulējuma dēļ ilgtermiņā cietīs nevalstiskais sektors

30. marts, 2022

Lai rosinātu diskusiju par gaidāmajām izmaiņām NVO sektorā, kas stājās spēkā līdz ar grozījumiem likumā ''Par valsts sociālo apdrošināšanu'' 2021. gada 1. jūlijā, biedrība ''Sadarbības platforma'' kopš 2021. gada pavasara īstenoja projektu ''Ceļš problēmas risinājumā'', kas noslēdzas 2022. gada martā. Projekta mērķis bija pārstāvēt NVO intereses, sagatavojot ekspertu atzinumus un ierosinājumus likumdošanas aktu izmaiņām. Projektā secināts, ka nodokļu regulējuma dēļ ilgtermiņā ir apdraudēta NVO darbības nākotne un pilsoniskas sabiedrības attīstība.

Šo 10 mēnešu laikā projekta gaitā īstenots pētījums, iesaistot Latvijas NVO, atbildīgo iestāžu ierēdņus, Saeimas deputātus un amatpersonas, kuri tika regulāri aicināti uz diskusijām, komentāriem, tā veidojot dialogu ar iestādēm un lēmumu pieņēmējiem, nodrošinot iespēju gūt izpratni par NVO darbību, tās specifiku. Daļa no pētījuma bija tiešsaistes aptauja NVO sektora dalībniekiem, bet liela loma šajā projektā bija arī deviņām domdarbnīcām, kas norisinājās tiešsaistē no aizvadītā gada jūnija līdz šī gada februārim.

Viens no būtiskiem jautājumiem, kas aktualizējies projekta gaitā - kā turpmāk organizēt darbu NVO, kas nodarbina personas uz ļoti atšķirīgu nodarbinātības attiecību pamata (darba līgums, uzņēmumu līgums ar personām, kas nav pašnodarbinātas personas, autoratlīdzības līgums), kāda būs Valsts ieņēmumu dienesta rīcība gadījumos, ja NVO nespēs segt nodokļu maksājumus, kas tām tiks aprēķinātas par darbiniekiem, kuri nesaņem minimālo atalgojumu mēnesī jeb 1500 EUR trīs mēnešu periodā.

NVO sektors, pretendējot uz turpmākajiem projektiem, nevarēs precīzi plānot izmaksas, jo nav skaidrs, kādi projekta eksperti (personālijas) tiks piesaistīti un kādas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās izmaksas būs jāsedz, jo pirms projekta īstenošanas ne vienmēr ir iespējas iegūt informāciju par piesaistīto ekspertu papildu darba vietām un atalgojumu, kas var radīt problēmas.

Paralēli pētījumam un domdarbnīcām projekta eksperti grāmatvedības un nodokļu regulējuma jautājumos, darba tiesību eksperte piedalījās diskusijās gan ar likumdevēja pārstāvjiem Finanšu ministrijas darba grupā 2021. gada rudenī, gan arī tiekoties ar NVO sektora projektu finansētāju organizācijām, lai skaidrotu nodokļu regulējuma nepilnības un kopīgi meklētu risinājumus NVO darbībai nākotnē.

Pateicoties ''Sadarbības platforma'' projektam ''Ceļš problēmas risinājumā'', kas tika finansēts EEZ un Norvēģijas grantu programmas ''Aktīvo iedzīvotāju fonds'' ietvaros, apzinātas problēmas un iegūtie dati liecina, ka NVO sektoram problēma, kas saistīta ar minimālajām sociālajām iemaksām ceturksnī no 1500 EUR par ikvienu darbinieku, ir aktuāla, bet to sekas atklāsies tikai 2022. gada septembrī, decembrī.

Ņemot vērā vairāku iesaistīto pušu ierosinājumus sarunās ar likumdevēju, ir panākts rezultāts, ka pašlaik notiek darbs pie virknes izmaiņām saistībā ar autoratlīdzības un pašnodarbināto nodokļu apmaksas kārtību, bet vēl joprojām netiek skatīta problēma saistībā ar NVO projektu ietvaros maksājamo nodokļu un VSAOI iemaksu kārtību.

Projekta noslēgumā apkopotās problēmas NVO sektorā saistībā ar projekta finansējumu, darbiniekiem, kuriem nav iespēju projektos strādāt pilnu slodzi vai saņemt minimālo atalgojumu mēnesī, biedrība ''Sadarbības platforma'' prezentēs gan vairākiem nozīmīgiem projektu finansētājiem, gan sagatavos vēstuli likumdevēju pārstāvjiem, skaidrojot konstatētās nepilnības, un aicinās vēlreiz pārskatīt VSAOI un pieņemtā lēmuma izmaiņas attiecībā uz NVO projektu īstenošanu iekļaujot likumā ''Par valsts sociālo apdrošināšanu''– izņēmumos, tā respektējot pilsoniskās sabiedrības – nevalstisko organizāciju tiesības piedalīties un darbības specifiku projektu ietvaros, neradot situāciju, kad valstī virkne NVO mākslīgi nonāk nodokļu parādos un tādēļ spiestas pārtraukt darbību.

Biedrība ''Sadarbības platforma'' darbojas jau no 2014. gada, un tajā kā biedri ir 26 dažādas nevalstiskās organizācijas.

Papildu informācijai:

Lauma Celma
29822258
celma.lauma@gmail.com
http://www.sadarbibasplatforma.lv/
https://www.facebook.com/sadarbibasplatforma/

Foto: Pixabay

Active-citizens-fund 397-integracijas-kursos-imigranti-iepazinusi-latvijas-kulturu-un-latviesus

Zemgales NVO centrs nodrošina organizācijas un ikvienu indivīdu Zemgalē ar aktuālāko, nozīmīgāko un piemērotāko informāciju un dažāda veida maksas un bezmaksas pakalpojumiem.

Bezmaksas pakalpojumi
Konsultācijas
Prakse / Brīvprātīgais darbs
Jauniešu informatīvais tīkls “EURODESK”
Informatīvie semināri un apmācības
Informatīvi pakalpojumi
Dators / Internets
Maksas pakalpojumi
Telpas / Aparatūra / Grafika
Drukāšana / Kopēšana / Skenēšana
Individuālas apmācības
Valodu kursi
Grāmatvedības pakalpojumi
Tulkojums
Semināri / Apmācības

Jauniešiem

EURODESK

EURODESK

Jauniešu iespēju ziņu lapa EURODESK ir lielākais jauniešu (vecumā no 13 - 30 g.v.) iespēju apkopotājs Latvijā (vairāk kā 1 300 tiešo saņēmēju). Mūsu pieeja jaunietim ir atbilstoša mūsdienu vērtībām - ziņas tiek atlasītas un apkopotas, ņemot vērā 3 pamatkritērijus: īsi,...

Brīvprātīgais darbs

Brīvprātīgais darbs

Eiropas brīvprātīgais darbs ir iespēja doties uz kādu no Eiropas valstīm un strādāt kā brīvprātīgajam bez maksas. Brīvprātīgais darbs nozīmē bezpeļņas darbu, taču jauniešiem 100% apmērā tiek apmaksāti ceļa un uzturēšanās izdevumi. Tā ir lieliska iespēja saprast, kas Tev...

Valodu kursi

Zemgales NVO Centrs piedāvā iespēju piedalīties valodu kursos Jelgavā un Rīgā.

Rīgā varam nodrošināt kursus sākot no 10 cilvēku grupām.

Zemgales NVO Centra valodu kursos:

  • vari izvēlēties sev piemērotākās valodas piedāvājumu atbilstoši savam zināšanu līmenim
  • apmācības notiek draudzīgā atmosfērā nelielās grupās, izmantojot neformālās izglītības metodes
  • uzsvars tiek likts uz sarunvalodu, kas mūsdienās iegūst arvien lielāku nozīmi gan mācību un darba, gan ceļošanas vajadzībām
  • dalībniekiem ir iespēja iesaistīties apmācību kursa veidošanā
  • katram dalībniekam tiek veltīta individuāla pieeja

Pieteikšanās:

  • Elektroniski sūtot pieteikumu uz e-pastu: info@zemgalei.lv (Norādīt: izvēlētais valodas klubs, pilsēta, kontaktinformācija (e-pasts un telefons))
  • Pa telefonu: 26044412 vai 63021910
  • Zemgales NVO Centra birojā (Lielā iela 15, Jelgavā - durvju kods 249)

Piedāvājam apgūt: angļu valodu A1/A2/B1 līmenī, itāļu valodu, krievu valodu un norvēģu valodu.