Patērētāju aizstāvji: Latvijas pacienti nedrīkst ciest zāļu pieejamības dēļ

Patērētāju aizstāvji: Latvijas pacienti nedrīkst ciest zāļu pieejamības dēļ

17. marts, 2023

Eiropas Patērētāju Organizācijas (BEUC) biedru organizācijas pētījumā par zāļu pieejamību un veselības datu vākšanu ir konstatējušas, ka medikamentu pārmērīgi augstās cenas ir izpelnījušās ievērojamu kritiku visas ES dalībvalstīs, tāpat arvien vairāk cilvēku, kas dodas uz aptiekām, nevar uzreiz saņemt nepieciešamās zāles, piemēram, antibiotikas vai pretdiabēta līdzekļus. Dažkārt viņiem ir jāgaida vairākas nedēļas vai pat ilgāk, lai saņemtu zāles.

Daudzi farmācijas uzņēmumi nepiedāvā savus produktus visās ES valstīs, jo mazās valstīs tas nav "pietiekami izdevīgi'. Tas rada nevienlīdzīgu piekļuvi ārstēšanai un veselības aprūpes rezultātiem visā ES.

Farmācijas nozare vēlas, lai visi pacienti skenētu QR kodus uz zāļu kastītēm, tā vietā, lai sniegtu viņiem rakstiskas drošības instrukcijas kastītes iekšpusē. Tas nostāda neizdevīgākā situācijā gados vecākus cilvēkus un daudzus patērētājus, kuriem, iespējams, nav mobilā tālruņa ar interneta pieslēgumu. Kārtējo reizi cietēji ir ne tikai trūcīgie, pensionāri un pacienti, kuriem medikamentus valsts nekompensē, bet visi iedzīvotāji, kuriem medikamenti, uztura bagātinātāji un citas aptiekās nopērkamās preces ir ārsta parakstīta nepieciešamība.

Nesenais Eiropas Patērētāju Organizācijas pētījums 'Ko patērētāji domā par šī brīža zāļu cenām' (angļu valodā) parādīja, ka pacienti:

 • augstu vērtē veselības aprūpi un uzskata, ka zāles ir pirmās nepieciešamības preces;
 • neatbalsta farmācijas uzņēmumu pārmērīgu peļņu;
 • uzskata, ka ir netaisnīgi, ka dažas zāles netiek izstrādātas komerciālu iemeslu dēļ;
 • uzskata, ka jāpalielina pētniecības un izstrādes izmaksu pārredzamība un jāpastiprina pārnacionālā sadarbība.

Pacients nekādā gadījumā nedrīkst būt cietējs un situācijas ķīlnieks, īpaši, ja runa ir par precēm, kas nepieciešamas izdzīvošanai un kvalitatīvai ikdienai, tāpēc Latvijas Patērētāju interešu aizstāvības asociācija Starptautiskajā patērētāju dienā atbalsta spēcīgāku 'Eiropas Veselības aizsardzības savienību' un aicinās ieinteresētās puses uz plašāku diskusiju par zāļu pieejamību.

Līdz ar Eiropas veselības datu telpas izveidi un vispārējo farmācijas tiesību aktu reformu notiek būtiskas pārmaiņas, kas noteiks veselības aprūpi ES gadu desmitiem. Šīs un citas iniciatīvas ir daļa no Eiropas Komisijas iniciatīvas izveidot spēcīgu Eiropas Veselības aizsardzības savienību, kas labāk aizsargātu iedzīvotāju veselību!

Foto: Andrew Khoroshavin from Pixabay 

Zemgales NVO centrs nodrošina organizācijas un ikvienu indivīdu Zemgalē ar aktuālāko, nozīmīgāko un piemērotāko informāciju un dažāda veida maksas un bezmaksas pakalpojumiem.

Bezmaksas pakalpojumi
Konsultācijas
Prakse / Brīvprātīgais darbs
Jauniešu informatīvais tīkls “EURODESK”
Informatīvie semināri un apmācības
Informatīvi pakalpojumi
Dators / Internets
Maksas pakalpojumi
Telpas / Aparatūra / Grafika
Drukāšana / Kopēšana / Skenēšana
Individuālas apmācības
Valodu kursi
Grāmatvedības pakalpojumi
Tulkojums
Semināri / Apmācības

Jauniešiem

EURODESK

EURODESK

Jauniešu iespēju ziņu lapa EURODESK ir lielākais jauniešu (vecumā no 13 - 30 g.v.) iespēju apkopotājs Latvijā (vairāk kā 1 300 tiešo saņēmēju). Mūsu pieeja jaunietim ir atbilstoša mūsdienu vērtībām - ziņas tiek atlasītas un apkopotas, ņemot vērā 3 pamatkritērijus: īsi,...

Brīvprātīgais darbs

Brīvprātīgais darbs

Eiropas brīvprātīgais darbs ir iespēja doties uz kādu no Eiropas valstīm un strādāt kā brīvprātīgajam bez maksas. Brīvprātīgais darbs nozīmē bezpeļņas darbu, taču jauniešiem 100% apmērā tiek apmaksāti ceļa un uzturēšanās izdevumi. Tā ir lieliska iespēja saprast, kas Tev...

Valodu kursi

Zemgales NVO Centrs piedāvā iespēju piedalīties valodu kursos Jelgavā un Rīgā.

Rīgā varam nodrošināt kursus sākot no 10 cilvēku grupām.

Zemgales NVO Centra valodu kursos:

 • vari izvēlēties sev piemērotākās valodas piedāvājumu atbilstoši savam zināšanu līmenim
 • apmācības notiek draudzīgā atmosfērā nelielās grupās, izmantojot neformālās izglītības metodes
 • uzsvars tiek likts uz sarunvalodu, kas mūsdienās iegūst arvien lielāku nozīmi gan mācību un darba, gan ceļošanas vajadzībām
 • dalībniekiem ir iespēja iesaistīties apmācību kursa veidošanā
 • katram dalībniekam tiek veltīta individuāla pieeja

Pieteikšanās:

 • Elektroniski sūtot pieteikumu uz e-pastu: info@zemgalei.lv (Norādīt: izvēlētais valodas klubs, pilsēta, kontaktinformācija (e-pasts un telefons))
 • Pa telefonu: 26044412 vai 63021910
 • Zemgales NVO Centra birojā (Lielā iela 15, Jelgavā - durvju kods 249)

Piedāvājam apgūt: angļu valodu A1/A2/B1 līmenī, itāļu valodu, krievu valodu un norvēģu valodu.