Radošo domu un darba centrs

Radošo domu un darba centrs "Svētelis" - unikāla biedrība ar īpašu šarmu

13. septembris, 2024

Vairāk nekā 20 gadus Ingrīda Grīnberga, kura dibinājusi Radošo domu un darba centru "Svētelis", veic nesavtīgu darbu sabiedrības labā. Biedrība ir Jelgavas primārais krīzes centrs ikvienai sabiedrības grupai, kam nepieciešama palīdzība. Biedrības darbi nav izmērāmi un tomēr tās ietekme ik dienu ir jūtama. Biedrībai ir daudz atbalstītāju un ļoti aktīva ikdienas darbība, kura nodrošina palīdzības sniegšanu un savas kopienas uzturēšanu. Ikviens, kurš vēlas būt noderīgs, laipni aicināts iesaistīties un kļūt par daļu no kopienas.

Saulainā augusta pēcpusdienā sirsnīgā un apburošā biedrības vadītāja Ingrīda Grīnberga piekrīt intervijai savā sapņu namā, Jelgavā, Pļavu ielā 2, kurā pieņem mani savā īpašajā viesu istabā ar karaliskajiem krēsliem un viņas jauno lepnumu - grāmatu plauktu, kurā plānots izvietot vairākus simtus grāmatu. Grāmatu skapja tapšana

Saruna izvēršas ļoti cilvēcīga un patiesībā pat terapeitiska, jo Ingrīda un visa atmosfēra rosina uz to, ka šeit ikviens jūtas pieņemts, saprasts un atbalstīts. Jāpiebilst, ka viņas telefons zvana ik pa desmit minūtēm un Ingrīdai jāatbild, jo tik lielas saimniecības darbi jau nevar apstāties dēļ intervijas un vētras postījumu seku likvidēšanas darbi notiek joprojām. Apbrīnoju viņas spēju pārslēgties no mūsu sarunas uz ikdienas darbiem un tikpat veikli atpakaļ, turpinot domu par centra izveidi un tajā notiekošo.

Uz jautājumu kā tas viss sācies, Ingrīda stāsta, ka toreiz, 90-tajos, piedzima viņas trešais dēls un viņas draudzenei piedzima meitiņa ar cerebrālo trieku, draudzenes abus bērnus auklēja vienlaikus un Ingrīda pamanījusi, ka bērns ar īpašām vajadzībām tīri labi spēj draudzēties ar viņas veselo bērniņu. Tā radusies pirmā doma pielietot savas zināšanas mākslas terapijā un radošajās darbnīcās, tādēļ izveidots centrs, kurā iesaistīt bērniņus ar īpašām vajadzībām kopā ar ''parastajiem'' bērniem. Pašos pirmsākumos, 2 mēnešu garumā, Ingrīda strādājusi tikai ar vienu meitenīti, taču tad informācija izplatījusies un ''sabiruši'' ap 30 bērni uz nodarbībām. Liela pateicība Initai Garskai, kura bez samaksas piedāvāja savas telpas Lauksaimniecības universālveikalā 1998.gadā. Sakarā ar to, ka darbība attīstījās, tika meklētas plašākas telpas. Kopš 2002.gada Ingrīda uz izdevīgiem nosacījumiem vienojās ar Ivaru Birģeli par Pļavu ielas 2. namu, kurš tobrīd bija bēdīgā stāvoklī, bez elektrības un citām ekstrām, taču tas bija sākums, un pamazām vairāk nekā 20 gadus biedrība ar savu darbošanos un citiem labvēļiem ir telpas izremontējusi un izveidojusi par drošu mājvietu vairākiem jauniešiem, 2010.gada tajā arī nodibināts krīzes centrs, kurā gadā vidēji tiek uzņemtas 3-4 personas.

Sociālais atbalsts, radošās darbnīcas, krīzes centrs un lauki pārtikas audzēšanai

Papildus krīzes centra funkcijām biedrība nodrošina dalībniekiem dažādas darbnīcas, kurās cilvēki var apgūt jaunas prasmes un veidot paši savu nākotni. Šajās darbnīcās tiek piedāvāti piemēram dārzkopība, jo biedrībai ir pašai savi lauki, kur lielāko daļu dārzeņu izaudzē paši, pavārmākslas, šūšanas un mākslas terapijas darbnīcas. Tiek rīkotas arī māmiņu klubu tikšanās un senioru kopā būšanas pasākumi. Visas aktivitātes tiek veidotas iekļaujošas, lai ikviens spēj tajās piedalīties un gūt prieku par kopā būšanu. Sadarbībā ar Nodarbinātības valsts aģentūru un Probācijas dienestu tiek nodrošinātas arī darba vietas dažādiem cilvēkiem. Kopš 2004. gada biedrība darbojas ar oficiālu biedrības statusu.

Biedrība darbojas kā sociālo pakalpojumu sniedzējs un krīzes centrs, sniedzot atbalstu dažādām sabiedrības grupām, īpaši tām, kas saskaras ar sociālo atstumtību. Atbalsts tiek sniegts šādām mērķgrupām:

  • Bērni un jaunieši ar īpašām vajadzībām

  • Bērni no sociālā riska grupām

  • Personas ar probācijas uzraudzību

  • Cilvēki ar invaliditāti (fiziska un garīga rakstura traucējumi)

  • Bērni bāreņi un bērni, kas palikuši bez vecāku gādības

  • Jaunās ģimenes

  • Krīzes situācijā nonākušas personas

  • Pensijas vecuma personas krīzes situācijā

  • Krīzes skartie mazākumtautību pārstāvji

Biedrība nodrošina sociālās aprūpes un rehabilitācijas pakalpojumus, tostarp piedāvājot darbavietas personām ar redzes invaliditāti un garīga rakstura traucējumiem. Mērķis ir veicināt "īpašo" bērnu, t.i., bērnu ar īpašām vajadzībām, integrāciju sabiedrībā, izmantojot mākslas un darba terapiju.

Aktīvi tiek nodrošināta un veicināta cilvēku ar īpašām vajadzībām nodarbinātība un izglītošana, lai uzlabotu viņu dzīves kvalitāti un palīdzētu iegūt jaunas prasmes. Tāpat arī ikdienā notiek rūpes par pirmspensijas un pensijas vecuma personu sociālās aktivitātes uzturēšanu un iesaisti sabiedrībā, lai mazinātu sociālo atstumtību.

Šobrīd biedrība kļuvusi par nozīmīgu krīzes centru, sniedzot atbalstu daudziem cilvēkiem dažādās krīzes situācijās un palīdzot viņiem pārvarēt grūtības, lai atgrieztos pilnvērtīgā un aktīvā dzīvē.

Vismaz 12 gadus biedrība sniedz atbalstu Rīgas Svētās Trijādības–Sergija sieviešu klostera filiālei Jelgavas novada Valgundes pagastā, kurā ar saviem resursiem un  sponsoru ziedojumiem pabaro 1500 - 2000 svētceļniekus, kuri klosterī ik gadu ierodas Krusta gājiena ietvaros augustā. Sadarbība ar klosteri ir īpaša un Ingrīda tic, ka ar Dieva svētību viss ir iespējams.

Ingrīda dalās par ikdienu: ''Te katra diena ir trakomāja, jo paralēli ikdienas darbiem cilvēki zvana pie durvīm dažādos laikos. Jelgavā šī ir vienīgā vieta, kur jebkurā laikā var saņemt ēdienu. Mums tas ir galvenais nosacījums, ja kāds atnāk un prasa ēst, tad cilvēkam tas noteikti ir jāiedod, kaut no sava galda, ja nebūs no ziedotājiem''. Biedrībai pārtiku ziedo gan veikali, gan kafejnīcas.'' Pateikt skaitu cik cilvēkiem gada laikā sniedz atbalstu, gan ir neiespējami, tie noteikti ir vairāki simti, varbūt pat tūkstoši.

Motivācija turpināt ir pateicība un pārmaiņas cilvēkos

Biedrības vadītāja Ingrīda ir īpaša un savā ziņā vietējā ''Māte Terēze'', kura centru uzskata par savas dzīves misiju. Viņa stāsta: "Tā ir mana dzīve, es nezinu, kā citādāk. Ja rodas situācijas, tad tās jārisina. ''Svētelis'' vienmēr gatavs palīdzēt, piemēram, kad 18 gadus vecs jaunietis piezvana, meklējot krīzes centru, jo nevēlas nonākt pansionātā. Viņš ir jāuzņem, jāatrod risinājums.'' Pie Ingrīdas arī vēršas tuvāko pašvaldību sociālie dienesti, kad situācijām nepieciešams tūlītējs risinājums, jo Ingrīda sniedz to nekavējoties, un ''papīrus'' kārto pēc tam kad cilvēkam jau palīdzēts. Tā šobrīd pie viņas aizgādībā ir nonākusi meitene ar Dauna sindromu, kuras māte pēkšņi nomira. Senioriem viņa regulāri aizved kādu pārtikas paku vai dārzeņus no sava lauka. 

Medicīniskos palīglīdzekļus iespējams iznomāt gan Pļavu ielā 2, gan Jelgavas autoostā

Lai nodrošinātu biedrības eksistenci, tā nodarbojas ar saimniecisko darbību, savos laukos izaudzētos dārzeņus un ziedus piedāvā tirdzniecībai, tāpat ziedotās mantas no līdzcilvēkiem var saņemt ikviens, kam tās nepieciešamas - pret nelielu ziedojumu. Galvenais ienākumu avots ir medicīniskie palīglīdzekļi, kurus biedrība iegādājusies un iznomā. Medicīniskos palīglīdzekļus iespējams iznomāt gan Pļavu ielā 2, gan Jelgavas autoostā Pasta iela 28.

Biedrības lielākie izaicinājumi un sasniegumi

Ingrīda stāsta: ''Viens no galvenajiem izaicinājumiem, ar ko saskaramies, ir ierobežotie resursi. Lai gan mēs gadā izdalām pārtiku nesaskaitāmam daudzumam cilvēku un kopš 2008. gada sadarbojamies ar Sarkano krustu pārtikas paku sadalei bez atlīdzības, pieprasījums pēc mūsu pakalpojumiem turpina pieaugt. Nepieciešamība pēc papildu finansējuma kļūst arvien aktuālāka, lai mēs varētu palīdzēt vēl vairāk cilvēkiem, kuriem tas nepieciešams.''

Uz jautājumu ar ko vēl biedrība var lepoties, Ingrīda stāsta: ''Es tikai daru un man nav ienācis prātā, ka es kaut ko uzlaboju un, ka man ar to jālepojas.'' Ingrīda turpina: ''Viens no spilgtākajiem piemēriem ir mūsu darbība Jelgavā, kur romu tautības puisis Māris Kleins, kurš atbildot uz Dieva aicinājumu 2023. gadā sponsorēja zupas virtuvi. No oktobra līdz martam katru trešdienu viņa sponsorētā zupas virtuve nodrošināja siltu maltīti aptuveni 60 cilvēkiem nedēļā Jelgavas un Pārlielupes iedzīvotājiem. Šis projekts ir tiešs piemērs tam, kā mūsu biedrības darbs spēj iedvesmot citus un radīt pozitīvas izmaiņas sabiedrībā. Šis un citi projekti ir devuši būtisku labumu daudziem sabiedrības locekļiem. Ar mūsu biedrības starpniecību uzlabojusies dzīves kvalitāte ļoti plašai sabiedrībai, ko arī plānojam turpināt!''

Ar mūsu biedrības starpniecību uzlabojusies dzīves kvalitāte ļoti plašai sabiedrībai

Biedrības unikalitāte ir tās pieeja sabiedrības atbalstam un, protams, tās saliedētie biedri, jo aptuveni 20 personas ir tādas, kuras ik dienas veic darbu biedrības labā, kā arī kopā šobrīd oficiāli ir ap 50 biedru, kuri iesaistās dažādās aktivitātēs un darbos. Ingrīda saka: ''Tas, kas mūs padara īpašus, ir mūsu biedru neatsveramais ieguldījums un kopienas gars, kas veicina savstarpēju atbildību un atbalstu. Atšķirībā no daudzām citām organizācijām, mūsu biedrība neprasa biedru naudu. Ikviens, kurš vēlas pievienoties un palīdzēt līdzcilvēkiem, ir laipni aicināts to darīt bez finansiālām saistībām. Mūsu biedriem ir iespēja būt daļai no organizācijas, kas aktīvi palīdz līdzcilvēkiem gan ar mantu, gan darbu. Biedri, kas vēlas iesaistīties, var aktīvi piedalīties dažādos projektos un palīdzēt risināt krīzes situācijas līdzcilvēkiem vai biedrības ikdienas darbos''. 

''Svētelis'' ir vieta, kur ne tikai palīdz citiem, bet arī paši aug un pilnveidojas

Pievienojoties organizācijai cilvēks kļūst par daļu no kopienas, kas veltīta citu un pašu biedru dzīves uzlabošanai. Kļūstot par biedru tiek piedāvātas vairākas iespējas: piemēram, ietekmēt pozitīvas pārmaiņas sabiedrībā, pašiem nebūt vieniem, bet iegūt piederību biedrības kopienai, kā arī iegūt jaunas prasmes un zināšanas dažādās sadzīviskās vai specifiskās jomās. Ingrīda saka: ''Mūsu biedrība ir vieta, kur ne tikai palīdzam citiem, bet arī paši augam un pilnveidojamies kā indivīdi un kopiena. Ja vēlaties būt daļa no šī ceļojuma, mēs ar prieku gaidīsim jūs mūsu rindās!'' Šobrīd biedrības darbība netiek popularizēta, jo tam nav cilvēkresursu, bet, ja kāds brīvprātīgi ir gatavs sniegt šādus pakalpojumus, biedrība būs ļoti pateicīga. Jāsazinās pa Ingrīdas Grīnbergas telefonu +371 29137168 vai jādodas uz Jelgavu, Pļavu ielu 2.

Pateicību Ingrīda izsaka visiem atbalstītājiem, draugiem, biedriem un citiem gaišajiem cilvēkiem un iestādēm, ar kuriem kopā izdevies paveikt tik daudz labu darbu!

#NVO_fonds #NVORunā

 

Zemgales NVO centrs nodrošina organizācijas un ikvienu indivīdu Zemgalē ar aktuālāko, nozīmīgāko un piemērotāko informāciju un dažāda veida maksas un bezmaksas pakalpojumiem.

Bezmaksas pakalpojumi
Konsultācijas
Prakse / Brīvprātīgais darbs
Jauniešu informatīvais tīkls “EURODESK”
Informatīvie semināri un apmācības
Informatīvi pakalpojumi
Dators / Internets
Maksas pakalpojumi
Telpas / Aparatūra / Grafika
Drukāšana / Kopēšana / Skenēšana
Individuālas apmācības
Valodu kursi
Grāmatvedības pakalpojumi
Tulkojums
Semināri / Apmācības

Jauniešiem

EURODESK

EURODESK

Jauniešu iespēju ziņu lapa EURODESK ir lielākais jauniešu (vecumā no 13 - 30 g.v.) iespēju apkopotājs Latvijā (vairāk kā 1 300 tiešo saņēmēju). Mūsu pieeja jaunietim ir atbilstoša mūsdienu vērtībām - ziņas tiek atlasītas un apkopotas, ņemot vērā 3 pamatkritērijus: īsi,...

Brīvprātīgais darbs

Brīvprātīgais darbs

Eiropas brīvprātīgais darbs ir iespēja doties uz kādu no Eiropas valstīm un strādāt kā brīvprātīgajam bez maksas. Brīvprātīgais darbs nozīmē bezpeļņas darbu, taču jauniešiem 100% apmērā tiek apmaksāti ceļa un uzturēšanās izdevumi. Tā ir lieliska iespēja saprast, kas Tev...

Valodu kursi

Zemgales NVO Centrs piedāvā iespēju piedalīties valodu kursos Jelgavā un Rīgā.

Rīgā varam nodrošināt kursus sākot no 10 cilvēku grupām.

Zemgales NVO Centra valodu kursos:

  • vari izvēlēties sev piemērotākās valodas piedāvājumu atbilstoši savam zināšanu līmenim
  • apmācības notiek draudzīgā atmosfērā nelielās grupās, izmantojot neformālās izglītības metodes
  • uzsvars tiek likts uz sarunvalodu, kas mūsdienās iegūst arvien lielāku nozīmi gan mācību un darba, gan ceļošanas vajadzībām
  • dalībniekiem ir iespēja iesaistīties apmācību kursa veidošanā
  • katram dalībniekam tiek veltīta individuāla pieeja

Pieteikšanās:

  • Elektroniski sūtot pieteikumu uz e-pastu: info@zemgalei.lv (Norādīt: izvēlētais valodas klubs, pilsēta, kontaktinformācija (e-pasts un telefons))
  • Pa telefonu: 26044412 vai 63021910
  • Zemgales NVO Centra birojā (Lielā iela 15, Jelgavā - durvju kods 249)

Piedāvājam apgūt: angļu valodu A1/A2/B1 līmenī, itāļu valodu, krievu valodu un norvēģu valodu.