“SAJŪTU LABIRINTS” MAZINA AIZSPRIEDUMUS  PAR CILVĒKIEM AR REDZES INVALIDITĀTI

“SAJŪTU LABIRINTS” MAZINA AIZSPRIEDUMUS PAR CILVĒKIEM AR REDZES INVALIDITĀTI

19. decembris, 2018

Iedvesmojoties no Kultūras un mākslas centra “Nātre” (KMC “Nātre”) daudzveidīgās 10 gadu pieredzes, 2018. gada 18. decembrī vienā no Zemgales novada pērlēm - Lielvircavas muižā -  notika rīkotais pasākums “Citāds seminārs – sajūtu labirints”, kas veltīts personu ar redzes invaliditāti integrācijai sabiedrībā. Tā mērķis bija mazināt aizspriedumus par personām ar redzes invaliditāti un palielināt redzes invalīdu piederību mūsdienu sabiedrībai.

Tieši šim pasākumam tika izveidots īpašs “Sajūtu labirints” piecās muižas istabās. Katra no istabām tika veltīta kādam no lielākajiem KMC “Nātre” pasākumiem, kas savā būtībā bija ārkārtīgi atšķirīgi, bet reizē ilustrē organizācijas plašo darbības veidu:

“Cepums ar Slavenību”(sarunu cikls jauniešiem par profesijas aizkulisēm);

 “Pludmales festiņš”( ģimenes pasākums vasarā);

 “Es redzu tā/Tumsa krāsās” (projekts sadarbība ar Latvijas neredzīgo biedrības Jelgavas teritoriālo organizāciju, kurā tiek attīstīti dažādi mākslas talanti – mūzikā un mākslā – cilvēkiem ar pilnībā vai daļēji liegtu redzi);

“ArtBox. CHallenge yourself” – atsauce uz KMC” Nātre” starptautisko darbību, īpaši izceļot pirmo starptautisko jauniešu apmaiņu par laikmetīgās mākslas popularizēšanu Latvijā, kas saņēmusi arī JSPA apbalvojumu

“Meistarklases un radošās darbnīcas” – organizācijas veidotie pasākumi dažādām organizācijām, pašvaldībām, korpuratīvajiem klientiem

un visbeidzot – “Slavas zāle” un “Muižas foto istaba”, kurā akcentēts sasniegtais 10 gadu garumā, kā arī sveikti biedrības biedri un sadarbības partneri.

 

Katrā no muižas istabā tika radīts kāds uzdevums, kurā tika pievērsta uzmanība kādām no 5 cilvēka maņām, kā arī veicināta cilvēku savstarpējā saliedēšanās un sadarbība, neskatoties uz invaliditāti, valodas atšķirībām vai pārstāvēto sociālo slāni.

 

Tā semināra dalībnieki muižas foajē jeb “Cepums ar slavenību” norises vietā izgaršoja trīs veidu cepumus – saldus (bezē), pikantus (piparkūku) un sāļus (krekeru) un cienājās ar aromātisko un īpaši niansēto karsto dzērienu - dzērveņu medus dziru. Ikvienam dalībniekam izmantojot ožu, garšu un redzi, atminēt dzēriena sastāvdaļas.

 

Muižas Zilajā istabā, kur tika ierīkots improvizēts “Pludmales festiņš”, kurā ikvienam bija iespēja uzkavēties improvizētas pludmales atmosfērā, baudot vēju, ūdens šļakatas, cilvēku čalas un vasaras smaržas. Iedvesmojoties no sveču smaržu - kanēļa, ūdens, ķiršu - radītām asociācijām, katrs semināra dalībnieks, stikla burkā, izmantojot dažādu krāsu krītu un sāli, radīja netipisku svītru dekoru. Te bija arī apskatāma un aptaustāma krāsainu lentīšu ziedu piespraužu izstāde. 

 

Atsaucoties uz projektu „Es redzu tā\ tumsa krāsās, Kāršu istabā semināra dalībnieki pielaikoja simulācijas brilles, tādējādi saprotot, kā pasauli “redz” cilvēki ar redzes traucējumiem, un kopīgi radīja mākslas darbu Lielvircavas muižai.

 

Muižas Sarkanajā istabā jeb “ArtBox” zonā uzmanība tika pievērsta laikmetīgajai mākslai un instalācijām. Tajā atradās dažāda izmēra un formu spaiņi, trauki, maisi, kuros sabērti dažādi priekšmeti - zirņi, pupiņas, čiekuri, kļavu sēklas, kastaņi, makaroni, lazdu rieksti, ķiršu un plūmju kauliņi, kanēļa mizas u.c. Cilvēki bez redzes invaliditātes, pielaikojot simulācijas brilles, bet cilvēki ar redzes invaliditāti – ar aizvērtām vai aizsietām acīm - , attiecīgi apskatot, sataustot, sadzirdot vai sasmaržojot, minēja, kas ievietos katrā spainī vai paslēpts auduma maisiņā. Izmantojot dabas materiālus - kafijas pupiņas, miežu putraimus, rīsus, putna spalvas, dažādu krāsu un izmēru filca apļus, flomāsterus, līmes pistoles u.c., semināra dalībnieki arī dekorēja katrs savu Ziemassvētku dāvanu maisiņu.

 

Visbeidzot - Zaļajā istabā notika kēksu dekorēšanas un Ziemassvētku apelsīnu dāvanu iesaiņošanas radošās meistardarbnīcas.

 

Galu gala jāatzīst, šis “Citādais seminars” bija īsti svētki, kurā cita starpā caur praktiskām un daudzpusīgām aktivitātēm tika asinātas visas maņas - redze, dzirde, oža, tauste, garša, attīstīts prāts un iegūta vērtīga, personiska un emocionāla pieredze. Tas no jauna ļāva novērtēt, kā pasauli “redz” citādais, kā arī veicināja cilvēku ar dažādu invaliditāti invaliditāti piederības sajūtu mūsdienu sabiedrībai.

 

Stāsta semināra projekta vadītāja Vija Kurpniece: ”Šis pasākums palīdzēja  samazināt cilvēku, kas nav redzes invalīds, neizpratni, kā rīkoties saskarsmē ar personu ar redzes invaliditāti. Pasākuma laikā pati biju pozitīvi pārsteigta uzzinot, ka Latvijas neredzīgo savienības Jelgavas nodaļas biedri prot izcili gatavot, un viņiem ir pieredze dažādu pasākumu ēdināšanas organizēšanā.”

 

Semināra sadarbības partneri. “Latvijas bezdarbnieku un darba meklētāju interešu aizstāvības biedrības” pārstāvis Raimonds Lejnieks – Puķe atzīst, ka šis seminars sniedza izpratni, kā pasauli “redz” cilvēks ar dažādām redzes slimībām. Biedrības pārstāvis pašlaik strādā pie interneta platformas izstrādes, kas ļautu savest kopā personas ar invaliditāti un sociāli atbildīgus darba devējus, sniedzot personām ar invaliditāti rast iespējas realizēt sevi darba tirgū.

 

Savukārt Biedrības “Vides un tūrisma attīstības Klubs „SĒLIJA” vadītāja Rasma Drakša, kura uz semināru bija ieradusies kopā ar Jēkabpils Invalīdu biedrības pārstāvjiem, mērojot teju trīs stundu garu ceļu no Sēlijas, atzīst: “Piedalīšanās Citādajā seminārā  ir unikāla pieredze gan mūsu organizācijai,  gan arī Jēkabpils invalīdu biedribai , kas uz pasākumu bija atbraukuši līdzi kopā ar mums. Šis, manuprāt, ir lielisks sadraudzības sākums starp dažādām biedrībām un es noteikti ticu, ka mums nākotnē būs lieliska sadarbība.”

 

Pasākumu organizēja KMC “Nātre” sadarbībā ar Latvijas Neredzīgo biedrības Jelgavas teritoriālo organizāciju, Latvijas bezdarbnieku un darba meklētāju interešu aizstāvības biedrību un biedrību “Vides un tūrisma attīstības Klubs „SĒLIJA”. Pasākumu “Citāds seminārs – sajūtu labirints”(Nr. 11/KMS) tapis ar Kultūras ministrija un Zemgales nevalstisko organizāciju centra finansiālu atbalstu.

 

KMC “Nātre” ir nevalstiska radošu personību apvienība, kas organizē un īsteno dažādus kultūras un mākslas pasākumus ar pievienoto vērtību. Tās darbības galvenais mērķis ir veicināt radošas aktivitātes un attīstīt idejas kultūras, mākslas un izglītības jomā, popularizējot dažādus mākslas veidus, organizējot kvalitatīvus, inovatīvus un profesionālus pasākumus ar pievienoto vērtību. Dibināta 2008. gada 17. oktobrī ar mērķi apvienot līdzīgi domājošos, lai realizētu projektus un pasākumus tikai sev raksturīgajā stilā, gaumē un manierē.

 

 

Projekta “Citāds seminārs – sajūtu labirints“ vadītāja

Vija Kurpniece

Tel.: + 371 26472306

Pauls J.

Zemgales NVO centrs nodrošina organizācijas un ikvienu indivīdu Zemgalē ar aktuālāko, nozīmīgāko un piemērotāko informāciju un dažāda veida maksas un bezmaksas pakalpojumiem.

Bezmaksas pakalpojumi
Konsultācijas
Prakse / Brīvprātīgais darbs
Jauniešu informatīvais tīkls “EURODESK”
Informatīvie semināri un apmācības
Informatīvi pakalpojumi
Dators / Internets
Maksas pakalpojumi
Telpas / Aparatūra / Grafika
Drukāšana / Kopēšana / Skenēšana
Individuālas apmācības
Valodu kursi
Grāmatvedības pakalpojumi
Tulkojums
Semināri / Apmācības

Jauniešiem

EURODESK

EURODESK

Jauniešu iespēju ziņu lapa EURODESK ir lielākais jauniešu (vecumā no 13 - 30 g.v.) iespēju apkopotājs Latvijā (vairāk kā 1 300 tiešo saņēmēju). Mūsu pieeja jaunietim ir atbilstoša mūsdienu vērtībām - ziņas tiek atlasītas un apkopotas, ņemot vērā 3 pamatkritērijus: īsi,...

Brīvprātīgais darbs

Brīvprātīgais darbs

Eiropas brīvprātīgais darbs ir iespēja doties uz kādu no Eiropas valstīm un strādāt kā brīvprātīgajam bez maksas. Brīvprātīgais darbs nozīmē bezpeļņas darbu, taču jauniešiem 100% apmērā tiek apmaksāti ceļa un uzturēšanās izdevumi. Tā ir lieliska iespēja saprast, kas Tev...

Valodu kursi

Zemgales NVO Centrs piedāvā iespēju piedalīties valodu kursos Jelgavā un Rīgā.

Rīgā varam nodrošināt kursus sākot no 10 cilvēku grupām.

Zemgales NVO Centra valodu kursos:

  • vari izvēlēties sev piemērotākās valodas piedāvājumu atbilstoši savam zināšanu līmenim
  • apmācības notiek draudzīgā atmosfērā nelielās grupās, izmantojot neformālās izglītības metodes
  • uzsvars tiek likts uz sarunvalodu, kas mūsdienās iegūst arvien lielāku nozīmi gan mācību un darba, gan ceļošanas vajadzībām
  • dalībniekiem ir iespēja iesaistīties apmācību kursa veidošanā
  • katram dalībniekam tiek veltīta individuāla pieeja

Pieteikšanās:

  • Elektroniski sūtot pieteikumu uz e-pastu: info@zemgalei.lv (Norādīt: izvēlētais valodas klubs, pilsēta, kontaktinformācija (e-pasts un telefons))
  • Pa telefonu: 26044412 vai 63021910
  • Zemgales NVO Centra birojā (Lielā iela 15, Jelgavā - durvju kods 249)

Piedāvājam apgūt: angļu valodu A1/A2/B1 līmenī, itāļu valodu, krievu valodu un norvēģu valodu.